Venöz Ülser / Varis Yarası Tedavileri

Venöz ülser yani varis yarası olarak adlandırılan bu hastalık, toplumda azımsanmayacak kadar sıktır. Tedavi olmayan yada tedavisi ertelenen varis hastalarında, tanısı geç konulmuş hastalarda görülen, yaşam kalitesini bozan bu hastalık, bacak toplardamarlarındaki yetmezlik nedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaradır. Bu yaralar genelde çok zor iyileşir ve tekrarlayabilir.
 

Yaralar nasıl tedavi edilir?
Tedavide iki amaç vardır. Başta mevcut yaranın iyileştirilmesi, sonrasında ise yeni bir yaranın açılmasını engellemek.
Yaranın iyileşmesi için yara bakımı ve çok katlı kompresyon bandajı ya da ülser çorabı esastır. Yara bakımı hekimin önerdiği şekilde düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Kompresyon bandajı da hekimin uygun gördüğü sıklıkta eğitimli ve deneyimli bir sağlık personeli tarafından uygulanmalıdır.
Altta yatan nedenin tedavisi ise meydana gelmiş olan toplardamar sorununun ortadan kaldırılması ile mümkündür. Bunun için uygun görülen hastalara operasyon ya da köpük tedavisi önerilebilir. Pek çok hastaya da varis çorabı önerilmektedir.
 

Venöz ülserli hastada tedavi yapılmaz ise ne olur?
Venöz ülser tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir hastalıktır. Eğer uygun tedavi yapılmazsa yara genişleyebilir ve enfekte olabilir. Bunun sonucunda yara daha derin dokulara, hatta kemiğe kadar ilerleyebilir.

Hızlı iletişim
  • +90 242 538 8234
  • +90 546 530 4050
  • bilgi@alanyaveinclinic.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim